::(: Manga Toplista :)::

Forum chwilowo nieczynne

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Rycerze Zodiaku - Hades Chapter Sanctuary Dodał/a: Philips84
2007-05-01 16:00
Po wielu latach daremnych westchnień fanów, pragnących zekranizowania mangi Masami Kurumady do końca, Toei Animation uległo i oto na ekrany japońskiej telewizji zawitała nowa seria, opowiadająca o przygodach "Rycerzy Zodiaku". Japończycy zdecydowali się zawrzeć w serii trzynastu odcinków OAV, treść ostatnich tomów kultowej mangi "Saint Seiya". Co prawda, już odcinki odpowiadają tylko tomom 19-22, ale producent zapowiedział, że przy dostatecznym zainteresowaniu wielbicieli, zostaną zanimowane również ostatnie tomy serii.

Podczas medytacji Złoty Rycerz Wagi Roshi ma wizję, w której Pan Podziemi Hades zabiera Atenę z jej świątyni do swego królestwa. Czy ten sen jest wieszczy, czy to tylko produkt sklerotycznej świadomości staruszka? Otóż nie jest dobrze - minęły już 243 lata od Świętej Wojny, gdy po zwycięstwie, Atena zapieczętowała zło. Zaklęcie zaczyna tracić swoją siłę. Wkrótce Pan Podziemi Hades i jego 108 złych demonów przybędzie, by wszcząć nową Świętą Wojnę. Zaczynają być widoczne pierwsze niepokojące oznaki zbliżającego się kataklizmu. Zapadają się w głąb skalistego podłoża groby poległych w walce o Sanktuarium Złotych Rycerzy. Wywołuje to uzasadnione zaniepokojenie opiekującej się cmentarzyskiem Srebrnych Rycerzy, w tym Shiny. Wkrótce potem Złotego Rycerza Muu odwiedzają po nocy w jego własnej świątyni niezapowiedziani goście. Odziani w malowniczo i modnie postrzępione czarne płaszcze, przychodzą i żądają wpuszczenia do Sanktuarium samej Ateny. Muu oczywiście odmawia im tej przysługi, ale wtedy okazuje się, że goście to znajomi Rycerza Barana, a jednym znich wiążą go jakieś konszachty. Wyobraźcie sobie, że Muu klęka przed jednym z zamaskowanych i potwierdza, że winien mu jest posłuszeństwo! Tyle, że najwyraźniej ta wytyczna stoi w sprzeczności z drugą obietnicą - wierności Atenie. Tu następuje piękny pokaz schizofrenii Rycerza Barana, który usiłuje jakoś dotrzymać obu obietnic. Dla naszej przyjemności i wzmocnienia dyskomfortu Muu, pozostali zamaskowani zrzucają płaszcze i kogo widzimy? Zmartwychwstałych rycerzy Aphrodite i Maskę Śmierci czyli dawnych Złotych Rycerzy Ryb i Raka. Teraz jednak obaj przywdziali inne zbroje i są nie rycerzami Ateny lecz spektranami Hadesa. Sympatyczne uśmiechy na twarzach, lśniące zbroje i widoczne zaprzyjaźnienie tej dwójki świadczą, że w nowej służbie bardzo im wygodnie. Ponieważ Muu dalej się upiera, że przybyszy nie wpuści, a nawet przybiera ciekawe obronne pozy, dochodzi do walki, w której mamo okazję zaobserwować kilka pięknych i bardzo starannie animowanych magicznych ataków. Ponadto oglądamy barierę ochronną Muu w pełnej złocistej krasie.
Wydawało by się, że Rycerz Barana ma dostatecznie dużo kłopotów, gdy nagle niewiadomo skąd wyłazi... kto? Zgadnijcie! Sam Rycerz Pegaza, dzielny Seiya. Jak zwykle, poraża nas swoją inteligencją i wdziękiem oraz widokiem dźwiganej na plecach skrzynki z kanapkami xD (tfu, zbroją). Z tego, co mówi do niego Muu, nie rozumie oczywiście ani słowa, aczkolwiek nawet on zauważa, że złoty zachowuje się dziwnie. W dostrzeżeniu tego pomaga mu fakt, że Muu wygania go ze świątyni, zasłaniając się rozkazem Ateny i grożąc śmiercią w razie odmowy. Seiya nie bierze tych pogróżek na poważnie. Niesłusznie, bo w kilku malowniczych bojowych scenach (pozwalających nam poznać podstępność Muu) i przy niejakiej pomocy... Rycerza Raka (który z kolei prezentuje swoją skuteczność i ogólnie dobrą kondycję) Muu realizuje groźbę. Tym prostym sposobem Seiya przenosi się do zaświatów, skąd na pewno dogodnie będzie mu prowadzić walkę z siłami zła. Gdy Muu po kolejnej walce udaje się pozbyć Ryby i Raka, wyłażą dwaj następni źli Złoci Rycerze. Są to następni spektranie - Rycerz Bliźniąt Saga i Rycerz Wodnika Camus. Autorzy serii przez długie chwile pozwalają nam delektować się powalającą urodą Sagi i pasjonującym spektaklem otwierania przez niego przecudnych oczu, ale w końcu przechodzimy do konkretów i okazuje się, że przybyli rycerze są bardzo silni... Muu zaczyna odnosić obrażenia. W tym czasie, zniecierpliwieni już dogłębnie swoimi domysłami, poznajemy, kim jest zamaskowany przybysz, który ma takie poważanie u Muu. Otóż jest to były mistrz Muu, Rycerz Barana Shion. Jak na swoje lata jest w niesamowicie dobrej formie. Fiołkowa zbroja, świetnie utrzymane długie i ufryzowane włosy, lekki makijaż dodają mu powagi. W każdym razie teraz już wiemy - nic dziwnego, że Muu ma takie zobowiązania wobec tego człowieka. Co więc się stanie z dzielnym obrońcą Ateny? Oczywiście wydarzeniom w pobliżu Sanktuarium towarzyszą różne wypadki w innych miejscach Ziemi, wypadki z uczestnictwem ślepego (znowu) Shiryu i jego nieudacznej wiecznie zafascynowanej znajomej Shunrei (zagęścić akcję pomagają im stada Srebrnych Rycerzy). Ich stary mistrz Roshi w końcu zjawia się w świątyni, by wesprzeć zdezorientowanego Muu. Widać, że Roshi i Shion dobrze się znają, a nawet chyba sąz grubsza w tym samym wieku. Ale co z tego wszystkiego wyniknie i czy poznamy tajemnice wspaniałej formy Shiona?
Pod względem formy seria OAV jest perfekcyjną kontynuacją poprzednich części "Rycerzy Zodiaku". Ten Sam sposób rysowania postaci, piękne i starannie opracowane zbroje, ten sam sposób animacji, wykorzystanie tych samych podkładów muzycznych (dodano także nową piosenkę początkową i to przed Pegasus Phantasy, co sprawia, ze widzowie otrzymują dwa openingi następujące bezpośrednio jeden po drugim!) - to wszystko daje miłe wrażenie ciągłości. W sumie nic dziwnego, gdy reżyserią, chara designem i muzyką zajmują się ci sami ludzie, co w znanej również u nas w serii TV.
Oczywiście, są też różnice. Jedną z nich jest ciemna, mroczna tonacja "scenografii", odpowiednia dla przygód w Podziemiach. Drugą - zmiana wielu aktorów podkładających głosy postaci. Zmienił się głos Rycerzowi Barana Muu, Rycerzowi Wagi Roshiemu, Rycerzowi Bliźniąt Sadze. Nowy, bardzo bojowy (przynajmniej w porównaniu z poprzednim) głos otrzymała Shunrei. Na szczęście wszystkim pięciu Rycerzom z Brązu zmian oszczędzono. Co wcale nie znaczy, że wymienione wcześniej zmiany są zmianami na gorsze - tylko trudno się czasem przyzwyczaić, że któryś z ulubionych bohaterów przebył operację strun głosowych...

Saint Seiya - Hades Chapter Sanctuary
Produkcja: Toei Animation
Reżyseria: Shigeyasu Yamauchi
Anime na podstawie mangi: Saint Seiya (tomy 19-22, docelowo: 28) autorstwa Masami Kurumady
Chara design: Shingo Araki
Muzyka: Seiji Yokoyama
Seria OAV - 13 odcinków (docelowo zapowiedziane: 24)

Trailer: