::(: Manga Toplista :)::

» Spore doladowanie... Koment
» Naruto #71 drugi na... Kome
» Powrot / Japanicon 2015 - K
» Shingeki no Kyojin #72
» Regulamin

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Samurai Champloo Dodał/a: Aran
2007-06-03 21:18
Samuraj Champloo opowiada o losach trójki ludzi osadzonych w XVI w. Przemierzają oni świat w poszukiwaniu „Samuraja pachnącego słonecznikami”, czyli postaci ze wspomnień dziewczyny imieniem Fu. Towarzyszą jej Mugen i Jin, którzy zostali do tego zmuszeni po tym jak Fu uratowała im życie, albo jest to rodzaj zrewanżowania się jej. Spełniają oni raczej rolę jej ochroniarzy, ale i towarzyszy w podróży bo wszak, wędrówka samemu jest strasznie nudna. Przemierzają oni Japonię w poszukiwaniu ów samuraja, opierając się tylko na jednym wspomnieniu, pytając ludzi tu i ówdzie. W końcu dostają informację aby udali się do przylądku Nagasaki, gdzie ma być kres ich wędrówki. Po drodze wpadają w różne tarapaty, z uwagi na fakt, że nie mają pieniędzy a muszą z czegoś żyć. I tu albo próbują być zbyt bystrzy, czyli najeść się i w nogi, albo naciągnąć jakiegoś naiwniaka na posiłek, albo jeszcze po prostu coś zwędzić, no ewentualnie od biedy coś złowić.
I tu dochodzimy do pierwszej rzeczy jaka jest ważna w świecie Samuraja Champloo czyli pieniędzy. Jest to świat w którym rządzi mafia, ściągająca haracze, w najróżniejszy sposób. Czyli łatwo można wywnioskować, że jest to okres w którym trzeba być ostrożnym na każdym kroku bo można zostać ściętym tylko za to, że ktoś wymienił nasze imię i w coś nas wplątał.

A co ma zrobić porządny samurai gdy widzi krzywdę niewinnej kobiety? Pomóc jej aby ją później wykorzystać… pomysłowe… No ale skoro już jesteśmy przy pomocy warto nadmienić troszkę o sposobie ów pomocy(czyt. Walce) obu towarzyszy Fu, czyli Mugenie i Jinie. Mugen nosi się i walczy dosyć nietypowo. Ubiera się luźno i luźno się czuje. Walczy stylem bregdensowym, jest szybki, zręczny, impulsywny, porywczy i świetnie posługuje się mieczem. Jin natomiast, jest spokojny i chłodny, cichy i zamknięty. W walce jest szybki, ma technikę i swój styl. Ich zestawienie jest równie nietypowe co połączenia śledzia z dżemem. Zaś dziewczyna jest pewnego rodzaju granicą która czyni ich w pewien sposób spójnymi.

Samurai Champloo jest to połączenie klasyki z nowoczesnością. W głównej mierze jest to raczej próba zespolenia dwóch wydawałoby się różnych światów. No bo jak inaczej określić osadzonych w realiach XVI wiecznej Japonii graficiarzy oraz raperów? Informuje nas o takiej kolei rzeczy oprawa rodem z czarnych ulic ameryki, zaś sam rysunek przedstawia bardziej klasyczną Japonię. Do tego podczas samej akcji, w momencie cofnięcia się w chwili, zauważamy jak i słyszymy odgłos mixowania, niekiedy również podczas akcji w tle słyszymy bity. I mógłbym tak pisać dużo więcej o całym efekcie, lecz było by to zbyt suche. I w tym momencie zapraszam tych co nie oglądali tejże produkcji do jej przejrzenia, zaś Ci co ją już oglądali zapewne będą do niej wracać. Czemu? Ponieważ muzyka jest dobra, kreska fajna i rzeczywiście charakterystyczna i jakże odmienna od wielu innych produkcji. Zaś fabuła jest niezwykle wciągająca. Jest to anime naprawdę dobre, obok którego nie można być obojętnym. Co zaś może drażnić? Powiem tak, wyjątkowo stonowana kolorystyka niektórych może odstraszyć i zniechęcić. Akcja z początku wydaje się być monotonna zaś niektóre postaci po prostu drażnią. Ale polecam je z pełną świadomością i czystym sumieniem.
Grafika: 10/10
Muzyka: 9/10
Postacie: 9/10
Fabuła: 9/10
Efekt: 9/10
Ocena końcowa: 9.1/10


Trailer:


edit by Aran: 16.07.2009