::(: Manga Toplista :)::

Forum chwilowo nieczynne

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Grenadier the Smiling Senshi Dodał/a: Aran
2007-10-21 12:52
Grenadier jest to krótkie anime, bo liczy zaledwie dwanaście odcinków, jednak o bardzo dobrej kresce rysunkowej. Do muzyki również nie możemy się przyczepić, bo jest klimatyczna, ładna i przyjemna dla ucha. Fabuła również jest niczego sobie, mimo iż nie ciągnie się dosyć długo, to jednak jest wyjątkowo wciągająca. W Grenadierze przenosimy się do Japonii, do czasów gdy proch strzelniczy jest używany tylko przez nielicznych. Są to czasy samurajów i senshi, czyli ludzi umiejących posługiwać się bronią palną.

Głównym bohaterem okazuje się być kobieta, bardzo piękna o ciekawej osobowości i podejściu do życia. Podróżuje ona po świecie by rozwiązywać konflikty bez walki, choć walczy kiedy trzeba. Poznaje ona wielu ludzi, którym pomaga i tych który pokonuje. Przyłączają się do niej niektórzy, inni ją wspierają a jeszcze inni podziwiają. Krąży ona po świecie w którym liczy się tylko przetrwanie i wygrywa najsilniejszy. Chcąc udowodnić swoją siłę, różni mieszkańcy tworzą różne rodzaje broni, wiele jest możliwych jak na tamte czasy ale są i takie, które mogły być tylko wymyślone, i tak począwszy od ubrania bojowego na dziale kończąc. Sama broń może, i jest, przerażająca, ale jak sami się przekonamy to jednak ludzie są najstraszniejsi. Robią oni bowiem wszystko tylko po to by się albo zemścić albo zapanować nad światem, lub tylko wzbudzać lęk i szacunek. Jest to również świat, w którym pod osłoną dobra wypełniane są mroczne uczynki.

I tak całą istotą tego anime jest to, że zła bliźniaczka księżniczki chce przejąć świat. I prawie jej się to udaje, bo cała armia jej się słucha, dodatkowo po jej stronie jest Dziesięciu Niebiańsko Oświeconych z Dziesięcioma Oświeconymi Brońmi. Oni wszyscy są otumanieni piękną wizją "królowej" i chcą pomóc jej w realizacji celu, za wszelką cenę. W Grenadierze mamy okazję zobaczyć:
-zdrajców, którzy dla siły i władzy zostawią przeszłość,
-oddane sługi, którzy obiecali, że będą służyć rodzinie królewskiej za wszelką cenę,
-osoby której przejrzały na oczy i zrobią wszystko by było jak dawniej,
-a także tych co nie chcą się zmienić.

Zatem, anime to przedstawia wszystkie postawy ludzi wobec królestwa, oraz różne zachowania ludzi wobec władzy. Ale priorytetem tegoż anime jest bohaterka, która żyje zgodnie ze swymi poglądami i sama pragnie im je wpoić.

Gdybym miał oceniać to anime, to postawiłbym wysokie noty, za to że przedstawia prawdziwe problemy, o których ludzie zapominają. Za rysunek doszłaby kolejna wysoka notka bo kreska jest tutaj bajeczna, a barwy szalenie przyjemne dla oka. Dodatkowo za muzykę należy się wielki plus, bo ma to coś w sobie. Jedynym minusem jest długość, choć mógłby być większy gdyby była dłuższa a miała mniej logiki. Tak chociaż możemy się cieszyć „perfekcją”. Każdy oczywiście może poddać to anime własnej ocenie i nie musi się sugerować moją oceną, ale uważam że w niektórych sprawach się nie mylę. Tak więc ocena w skali 1-6 to 5,a w skali 1-10 to 8.