::(: Manga Toplista :)::

Forum chwilowo nieczynne

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Ogród japoński Dodał/a: Aran
2009-04-17 17:31
Witajcie. Artykuł ten będzie poświęcony ogrodowi japońskiemu. Tu dowiecie się jak jest ów ogród zbudowany, co go cechuje i co w nim posadzić.

O czym należy pamiętać przede wszystkim, jest on kształtowany dla uzyskania widoku na całość. Jak to rozumieć? Najprościej - ma to dać efekt obrazu to oznacza, że patrząc na niego musimy widzieć całość założenia. A skąd patrzymy? Najczęściej są one zakładane z tyłu domu, a więc od wejścia do ogrodu musimy mieć widok na całość. Od wnętrza domu odchodzi osnowa triambulacyjna czyli potrójna. Oś środkowa wyznacza widok główny ogrodu i zarazem ten najodleglejszy, można to rozumieć iż prowadzi ona niemal do końca. Dwie pozostałe rozchodzą się na prawo i lewo, z czego jedna jest krótsza od drugiej. Obie są odchylone od osi głównej jednak najkrótsza odbiega najbardziej.
Oto makieta tegoż ogrodu również w wersji z poprowadzoną osnową triambulacyjną:
Tutaj będą obrazki niebawem


Ogrody z okresu Heian.
W ogrodach tych starano się naśladować krajobraz naturalny np. las, jezioro, rzekę a niekiedy archipelag przypominający całą Japonię. Przez cały czas nadawano symboliczne znaczenie różnym elementom ogrodowym, i np. wyspa w stawie symbolizowała buddyjski raj. Wierzono, że wschód jest źródłem czystości, a zachód wyjściem nieczystości stąd wyznaczył się kierunek przepływu strumieni wschód-zachód lub północ- południe, co przetrwało do dziś.
Nie bez znaczenia było również to, jakich kamieni używano i jak je układano.
Tutaj będą obrazki niebawem


Ogród w stylu Shinden.
Centralne wnętrze w ogrodzie tworzyła otwarta przestrzeń za sztucznym stawem, usytuowana przed główną budowlą mieszkalną.
Malownicze wzgórza zamykają od południa malowniczy widok z ogrodu.
Staw o wydłużonym kształcie urozmaiconym zarysie linii brzegowej z kilkoma wyspami był orientowany zachód- wschód. Południowa część stawu graniczyła ze wzgórzem.
Woda płynęła od północy w stronę budynku mieszkalnego co miało oznaczać przypływ czystości rwypłukującychr1; to co złe z domu. Do stawu dopływała dwoma strumieniami: jeden płynął po płaskim terenie od domu na południe, drugi zaś w postaci wodospadu spadał z pagórka z przeciwnej strony stawu.
Tutaj będą obrazki niebawem


Ogrody z okresu Ashikaga.
- ogród pagórkowaty, ze wzgórzem, sadzawką i strumieniem- symbolizował dusze gór;
- ogród płaski (hira-niwa), był to całkowicie płaski teren bez pagórków i stawów, głównym; elementem kompozycji były kamienie i drzewa rozmieszczone na płaszczyźnie odpowiednio grabionego piasku imitującego wodę- symbolizował wybrzeża lub wyspy;
- ogród kamienny, był odmianą ogrodu płaskiego, składał się wyłącznie z pojedynczo rozmieszczonych w grupach kamieni ułożonych na białym piasku imitującym tafle wody;
- ogród stawowy, tworzył symboliczny staw lotosowy z wyspą w naturalnym otoczeniu leśnym przy świątyniach;
- ogród literacki, wyróżniał się prostotą i eksponowaniem piękna form naturalnych i oszczędnym wyposażeniem.

Ogród herbaciany.
Był związany z uroczystym piciem herbaty.
Ogród i pawilon herbaciany były częścią większego założenia. Goście podążający do pawilonu herbacianego oglądali określone widoki na ogród.
Dążono do stworzenia spokojnego i pogodnego nastroju ułatwiającego skupienie i kontemplację. Ogrody herbaciane były proste o charakterze wiejskiej samotni. Były wyposażone w kamienne latarnie chodnikowe oraz naczynia do mycia rąk.
Tutaj będą obrazki niebawem


Ogrody z okresu Edo.
To przede wszystkim ogród spacerowy gdzie na znacznej przestrzeni rozmieszczone pawilony herbaciane służące przyjemnością i kontemplacji połączone drogami. Układ kompozycyjny tworzyły również stawy, wzgórza, głazy, strumienie i wodospady.
Tutaj będą obrazki niebawemPrzykłady roślin stosowanych w ogrodach japońskich.
Głównie stosowano rośliny zimozielone jak sosna, jodła, żywotnik, bukszpan, ostrokrzew.
Czasem stosowano rośliny liściaste jak klon, wiśnia, magnolia, rododendron czy jaśmin.
Z kwiatów stosowano chryzantemę, aster, lotos czy peonie.