::(: Manga Toplista :)::

» Spore doladowanie... Koment
» Naruto #71 drugi na... Kome
» Powrot / Japanicon 2015 - K
» Shingeki no Kyojin #72
» Regulamin

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

[DB] Świat Przedstawiony Dodał/a: Aran
2009-07-16 22:19
Świat przedstawiony w Dragon Ball jest bardzo złożony, dzieli się na wiele lokalizacji które są bardzo rozbudowane. Analizę zacznijmy jednak od miejsca, w którym wszystko się zaczęło i skończyło, czyli od ziemi. Nasza niebieska planeta w anime jest inna niż w rzeczywistości, podstawową różnicą jest rozmieszczenie kontynentów, a raczej jednego kontynentu i wielu mniejszych wysepek oraz dwóch biegunów. Na głównym kontynencie można wyróżnić wszystkie elementy krajobrazu naturalnego jak puszcze, pustynie, dżungle, sawanny, oazy itd. oraz kulturowego czyli wsie, małe miasta, duże miasta i dużo innych. Linia brzegowa jest także bardzo urozmaicona i nie odbiega normami od naszych linii brzegowych, te same wyspy, półwyspy, zatoki itd. Oczywiście, nie różnią się one bardzo od tych jakie my znamy, fauna i flora są bardzo zbliżone do naszych, z małymi różnicami. Spotkać tam możemy stworzenia u nas dawno wymarłe jak dinozaury czy tygrysy szablo zębne, oraz inne takie jak u nas tyle że ogromnych rozmiarów np. ryba o rozmiarze samochodu ciężarowego czy dużo większe oraz np. mięsożerne rośliny egzotyczne, są one tylko po to aby urozmaicić otoczenie. Kontynent został podzielony na 43 królestwa, każde zarządzane jest przez jednego władcę, Ci z kolei podlegają jednemu królowi. Każde z nich ma liczne duże miasta, ale niema stolic, jedyną stolicą jest ta w której zamek ma król. Stanowią one jedną harmonię, używa się w nich jednego języka i jednej waluty, panują tam podobne obyczaje i podobne prawa. W obliczu zagrożenia są zgrane i działają szybko. Przypomina to obecnie Unie Europejską, a przynajmniej to czym ma się ona stać.

Jak już wspomniałem są tam duże miasta, w nich możemy ujrzeć fikuśne budowle, kina, centra handlowe, stacje telewizyjne, budynki z telebimami, restauracje, parki rozrywki, banki i inne budynki. Tak więc pod tym względem nie różnią się one od budynków rzeczywistych w naszych miastach. Drobną różnicą są autostrady, które są bardzo długie i zdają się unosić nad ziemią, a po nich mkną samochody które unoszą się nad ziemią na kilkadziesiąt centymetrów, stąd ulice są czyste jak łza. Na terenach niezaludnionych można zauważyć niczym nie skrępowaną naturę, która rozwija się tak jak gdyby człowieka nigdy nie było, tak jest np. wyspą Genialnego Żółwia na której stoi tylko domek, który nawet nie wymagał wycinania palmy. Skoro już jesteśmy przy domku mieszkalnym warto dodać do powyższego opisu fakt, że w tym świecie można zauważyć bardzo daleko posunięty postęp cywilizacyjny. Choć i są miejsca gdzie tego postępu w cale niema lub jest na bardzo niskim poziomie.

Oprócz tego, na ziemi znajdują się również różne legendarne miejsca(legendarne w opowieści) w których dzieją się przeróżne rzeczy, jak np. królestwo biesów, które to mieszkają w krainie ciemności do której prowadzi droga z wejściem w wielkiej skale; święta wieża na której szczycie mieszka wielki mistrz, ponad nią jest jeszcze zamek pana. I w zasadzie całą ziemię pokrótce mamy opisaną, w najważniejszych szczegółach.

Wszechświat czyli to wszystko poza ziemią. Ten jest odmienny od naszego. Oczywiście mamy ziemie, księżyc i słońce, niema jednak pozostałych planet układu jakie my znamy. Ponieważ są już artykuły opisujące poszczególne planety to tylko wspomnę o tym, że są planety oddalone od siebie o miliony lat świetlnych na których żyją przeróżne rasy, i tak np. mamy najbardziej znane planety jak Namek czy Vegeta. Tutaj ciekawą sprawą jest to, że wszystkie rasy mówią w tym samym języku, chociaż Nameczanie do swego smoka mówią po namecku, i posługują się nim na co dzień jednak bohaterowie z ziemi ich doskonale rozumieją.

Zaświaty
Podzielone są na kilka części. Pierwszą jest sąd, który skazuje duszyczki na pobyt w niebie lub piekle albo na reinkarnacje. Później jest dział transportu, i tak pod złymi duszyczkami tworzy się otwór i spadają one do kolejnej części czyli piekła, lub udają się do samolotu który przewozi dobre duszyczki do raju. Duszyczki takie mają możliwość zwiedzania całego królestwa śmierci od piekła po niebo. Następnie mamy nie pokazane miejsce o którym mowa jest kilka razy, w którym to dusze czekają na wyrok. Od sądu odchodzą drogi do czterech małych planetek należących do królów Kaito. Ponad niebem które wygląda niemal jak wszechświat, gdzie raj stanowi olbrzymią planetę znajduje się kraina bogów, również zbudowana z kilkunastu planet.
Cały świat przedstawiony jest tak naprawdę mieszaniną wierzeń buddyzmu oraz religii greckiej o bogach, okraszonych dodatkowo czasami obecnymi współgrającymi z pozostałościami prehistorycznymi jak np. dinozaury. I w zasadzie stanowi ono doskonałą oprawę do fabuły Dragon Ball. I chyba obecnie nikt, nie jest w stanie wyobrazić sobie Dragon Ball w innej aniżeli ta formie, przynajmniej jeśli chodzi o świat przedstawiony.