::(: Manga Toplista :)::

» Spore doladowanie... Koment
» Naruto #71 drugi na... Kome
» Powrot / Japanicon 2015 - K
» Shingeki no Kyojin #72
» Regulamin

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Fate/stay night Dodał/a: Repartee
2009-07-20 :: 17:44

Rodzaj produkcji: seria TV
Rok wydania: 2006
Odcinki: 24
Gatunki: dramat, przygodowe, romans

Emiya Shirou jest spokojnym, japońskim licealistą. Mieszka sam w domu odziedziczonym po swoim adopcyjnym ojcu - Kiritsugu Emiya. Dom jest dość duży i trudny w utrzymaniu, więc pomaga mu w tym młoda dziewczyna, o imieniu Sakura (siostra jego przyjaciela Shinj'iego), a nad małolatami czuwa, nauczycielka, która niegdyś była znajomą Kiritsugu. Shirou ma nietypowe marzenie... Chce uratować wszystkich ludzi potrzebujących pomocy i ponad wszystko stawia życie innych, całkowicie zapominając o swoich własnych potrzebach. Ale cofnijmy się 10 lat w tył, kiedy to w mieście wybuchł wielki pożar. Wtedy to Shirou stracił rodziców i, co ważniejsze, niemalże życie. Od pewniej śmieci uratował go Kiritsugu, który jak już wiecie, adoptował chłopca. Z czasem okazuje się pożarł był skutkiem wojny o świętego Graala, a przybrany opiekun Shirou to jeden z magów, którzy brali w niej udział.

Sangreal, dla chrześcijan, to kielich, z którego pił Jezus podczas ostatniej wieczerzy, w "Fate" święty Graal jest czymś pokroju czarodziejskiej lampy Aladyna, innymi słowy kielich spełnia życzenie tego, kto go posiądzie. Jednak zwykły śmiertelnik nie może mierzyć się w walce o ten legendarny kielich, jedynie mag - osoba posiadająca magiczny obwód i znająca chociażby podstawy magii jest w stanie stanąć do rywalizacji. Ale to jeszcze nie wszystko... Mag musi przyzwać swojego sługę, czyli ducha władcy bądź wojownika, który będzie jego "orężem", oprócz tego tylko w rękach sługi może zmaterializować się Graal. Shirou przypadkowo staje się światkiem walki między servantami, a każdy zwykły śmiertelnik, widzący coś takiego, powinien zostać zabity. Za pierwszym razem chłopak zostaje uratowany przez szkolną koleżankę - Rin, która jak nietrudno się domyślić jest jednym z uczestników wojny o Sangreal'a. Kiedy napastnik atakuje drugi raz, Shirou nie ma już ochrony w postaci innego maga... Sam musi stawić czoła niebezpieczeństwu. Jednak walka przeciwko duchowej istocie okazuje się zbyt trudna. Wydaje się, że śmierć jest już tylko kwestią sekund, ale Shirou udaje się przywołać własnego sługę. I takim sposobem młody Emiya zostaje wplątany w wojnę o legendarny kielich.

"Fate/stay night" powstało na podstawie gry Visual Novel, "Fate", typu eroge wydanej w 2004 roku. Scenariusz anime (gwoli ścisłości, istnieje kilka scenariuszy) opiera się głównie właśnie na tej części gry, chociaż czerpie też nieco z pozostałych gier producenta Type-Moon ("Unlimited Blade Works", "Heaven's Feel"). Dlatego też świat w "FSN" jest złożony, a sama fabuła dość skomplikowana, co czyni ją niepowtarzalną i wciągającą. Oczywiście, twórcom nie udało się odtworzyć całego bogactwa świata gier na ekranie telewizorów, seria musiałaby być dłuższa i doszłoby dużo "gadaniny", mimo to widz nie spotkawszy się wcześniej z grą nie powinien mieć problemów ze zrozumiem głównego wątku i zasad panujących w świecie anime, choć niezaprzeczalnie tym, co mieli styczność z grą łatwiej będzie "połapać się" w owych regułach, oprócz tego luki w anime będą w stanie dopełnić wiadomościami z gry.

Bohaterowie pod względem złożoności charakterów prezentują się nie najgorzej, daleko im co prawda do realizmu z "Nany", ale też postacie nie są tak proste jak w przypadku "Afro Samuraia". O ile Shirou jest postacią strasznie przewidywalną i wręcz idealną, a jego szlachetność oraz kultura czasem wydają się być mocno przerysowane, Rin i Saber wypadają całkiem prawdziwie. Rin jest stanowcza, zdystansowana i uparcie dąży do celu, a Saber to chłodna, bezwzględna na polu bitwy, wojowniczka, która stawia obowiązek rywalizacji ponad swoją kobiecość.

Graficznie i dźwiękowo "Fate/stay night" prezentuje się niezwykle urodziwie. Szczególnie ładnie i efektownie wyszły sceny pojedynków (choreograficznie również bez najmniejszych zarzutów). Stroje, bronie, twarze i tła zostały szczegółowo dopracowane, a animacje są płynne. Kolorystyka jest również przyjemna dla oka. Soundtrack w anime trzyma wysoki poziom, możemy usłyszeć szeroki wachlarz motywów zrobionych z dużym rozmachem. Odgłosy podczas walki także wypadły nienagannie, podobnie zresztą jak głosy bohaterów.

"Fate/stay night" jest pozycją obowiązkową dla fanów shonenów z domieszką haremówek. Fabułą jest wciągająca i dosyć oryginalna, grafika urodziwa, muzyka i dźwięk zostały dobrze wykonane, bohaterowie osobowościowo mieszczą się w standardach, a seria jest stosunkowo krótka (24 odc.). W skali od 1 do 10 temu anime daję mocną 8,5, a może nawet zaryzykuję 9. Polecam!