::(: Manga Toplista :)::

» Spore doladowanie... Koment
» Naruto #71 drugi na... Kome
» Powrot / Japanicon 2015 - K
» Shingeki no Kyojin #72
» Regulamin

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Ruchomy Zamek Hauru Dodał/a: Repartee
2009-08-01 :: 14:06
Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 120 min.
Gatunek: przygoda, dramat, romans, fantasy
Sophie jest młodą kobietą, pracuje w sklepie z kapeluszami. Pewnego dnia dochodzi do nieprzyjemnego incydentu. Dziewczyna zostaje zaczepiona przez dwójkę żołnierzy, jak szybko się okazuje, nie są oni miłymi dżentelmenami. Z opresji Sophie ratuje przystojny młodzieniec. Nie jest to zwykły mężczyzna, ale czarodziej Hauru.
Jeszcze tego samego wieczoru, kiedy dziewczyna zamyka sklep, odwiedza ją Wiedźma z Pustkowia. Okazuje się, że to nie koniec przygód na. Kobieta rzuca na Sophie klątwę, która zamienia dziewczynę w staruszkę! Przerażona Sophie postanawia opuścić dom i rodzinę, sądząc, że w takim stanie nie może pokazać się bliskim. Podczas swojej wędrówki spotka stracha na wróble. Rzepa i po krótkim czasie dociera do zamku, w którym mieszka znany jej czarodziej Hauru, Mark jego młody pomocnik oraz Calcifer demon ognia.
Od strony graficznej anime prezentuje się świetnie. Animacje są płynne, wszystko szczegółowo narysowane (dodam jeszcze, że rodzaj kreski w Ruchomym Zamku bardzo mi się podoba). Naprawdę byłam pod wielkim wrażeniem staranności i piękna przepływających na ekranie obrazów. Wracając do bohaterów, nie tylko są szczegółowo zaprojektowani, ale również są dopracowani pod względem osobowościowym. Każda postać ma odmienny charakter i zespół cech tylko dla siebie charakterystycznych. Od strony audio jest już gorzej i to chyba największy minus filmu. Jednak czasem źle dopasowana muzyka, nie jest tak dużym problemem, kiedy anime jest ściśle dopracowane we wszystkich innych aspektach. Niestety nie miałam okazji obejrzeć oryginalnej, japońskiej wersji Ruchomego Zamku i nie mam jak jej porównać z polską, zdubbingowaną wersją. Mimo to powiem, że nasi rodacy wykonali naprawdę kawał dobrej roboty (chociaż to nie powinno dziwić, bo prawie wszystkie większe, kinowe produkcje, nie mówię tu wyłącznie o anime, są bardzo dobrze zdubbingowane). W polskiej wersji językowej głosy podkładali znani, na scenie dubbingowej, aktorzy.
Rchomy Zamek Hauru jest jednym z moich ulubionych pełnometrażowych anime i chętnie do niego wracam. To przepięknie wykonana baśniowa opowieść, zrobiona z dużym rozmachem. O wartości tego anime powinno mówić już samo studio odpowiedzialne za jego produkcję. Studio Ghibli ma na swoim końca podobno (dlatego podobno, że to opinie zasłyszane, aż wstyd się przyznać, ale jeszcze nie widziałam tego anime) świetne anime - Spirited Away: W krainie bogów. Komu mogę polecić Ruchomy Zamek? Nie muszę się długo nad tym zastanawiać, bowiem odpowiedź jest bardzo prosta - wszystkim! Dla fanów mangi i anime jest to pozycja niemal obowiązkowa, sądzę, że i dla widzów, którym japońskie animacje nie są bliżej znane, ta baśniowa opowieść również się spodoba.