::(: Manga Toplista :)::

» Spore doladowanie... Koment
» Naruto #71 drugi na... Kome
» Powrot / Japanicon 2015 - K
» Shingeki no Kyojin #72
» Regulamin

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Polcon 2015 Dodał/a: Philips84
2015-08-31 18:20

Jak wiecie(albo i nie wiecie xD) Polcon nie należy do konwentów stacjonarnych - wędruje tzn. co roku odbywa się w innym mieście i jest organizowany przez lokalny klub fantastyki. Tegoroczna XXX już edycja tego konwentu została zorganizowana przez "Federację Stowarzyszeń Polcon 2015"(Gdański Klub Fantastyki, Klub Fantastyki "Druga Era", Podlaskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki "Ubik", Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn", Stowarzyszenie "Wratislavia Fantastica", Zielonogórski Klub Fantastyki "Ad Astra".), która powstała właśnie w celu organizacji tej jubileuszowej edycji. Impreza odbywała się na terenie Politechniki Poznańskiej 20 - 23 sierpnia. Większość prelekcji odbywała się w Centrum Wykładowym PP, gamesroom oraz blok gier elektronicznych znajdowały się budynku Wydziału Budowy Maszyn PP, natomiast szkoła noclegowa(Szkoła podstawowa nr. 19 im. Stanisława Staszica) znajdowała się na Osiedlu Oświecenia 1 . Jak dla mnie szkoła noclegowa znajdowała się trochę daleko, ale to tylko moje zdanie - oceńcie sami po załączonej mapce:


To by było na tyle, jeśli chodzi o wstęp.

Przejdźmy do właściwej części - relacji
Czwartek
W okolicy Politechniki Poznańskiej byłem już przed godziną 9:00 licząc się z wielkimi kolejkami, jednak jak się później okazało nie było tak źle, ponieważ kolejka w czwartek nie była jakoś specjalnie długa by zwać ją "kolejkonem", w końcu dzień pracujący i nie każdy mógł sobie pozwolić na urlop. Akredytacja miała zacząć się o godzinie 12:00 no ale wiadomo, że nie zawsze można trafić w czas, więc przesunęła się lekko o kwadrans. Wpuszczanie uczestników na teren konwentu przebiegało bez problemów mimo ścisku przy wejściu. Oficjalnie konwent zaczął się tego dnia o godzinie 16:00, ponieważ wtedy ruszyły prelekcje. Jako, że byłem tam od samego początku to miałem trochę czasu do pierwszych prelekcji, więc zacząłem zwiedzanie terenu konwentu w poszukiwaniu wystawców a było ich całkiem sporo no ale wymienię tylko te, które są jakoś związane z anime i mangą a mianowicie:
- Sklep Kakuzu - typowy wystawca z gadżetami dla mangowców tj. poduszki, kubki, przypinki itp
- Sklep KiK - wystawca z książkami fantasy, mangami i gadżetami.
- oraz kilka innych, których nazw nie pamiętam.
Na terenie imprezy znajdował się również namiot z jedzeniem, w którym można było kupić karkówkę i kiełbaski z grilla oraz inne przysmaki.


O godzinie 16:00 zaczęły się prelekcje. Wędrowałem głównie między salami: Komiksową, Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej oraz filmową, ponieważ dla mnie odbywały się tam najciekawsze prelekcje a mianowicie:

- 16:00 sala Komiksowa - Maraton AMV
Tej prelekcji raczej nie trzeba wyjaśniać :)

- 18:00 sala Komiksowa - Początki mangi
Przedstawienie początków mangi, czyli jak to wszystko się zaczęło, skąd się wzięła, jak wyglądała na początku.

- 19:00 sala Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej - Japonia w odcieniach szarości
Był to panel przedstawiający niezbyt dobre aspekty życia w Japonii, takie jak problemy społeczne czy też sprawy łóżkowe Japończyków.

I to tyle jeżeli chodzi o czwartek. Dodam jeszcze, że budynki Politechniki Poznańskiej przez cały okres trwania konwentu były zamykane od godziny 22:00 więc uczestnicy musieli opuścić jej teren i udać się do szkoły noclegowej lub zapewnić sobie inny czas wolny, natomiast teren otwierany był od godziny 9:00 i od tej godziny była możliwa akredytacja w kolejne dni.

Piątek
Tak jak w poprzednim dniu byłem na miejscu już od godziny 9:00, a pierwsze prelekcje zaczynały się o godzinie 10:00:

10:00 - sala Bloku Gier Elektronicznych - Wzlot i upadek League of Legends
Na tej prelekcji można było posłuchać o początkach tytułowej gry, o tym jak powstała i rozwijała się.

13:00 sala komiksowa - Maraton AMV
Dalsza część maratonu z piątku

14:00 Aula - Andrzej Sapkowski - autografy
Tutaj oczywiście nie mogło zabraknąć fanów Wiedźmina, do których dołączyłem. Mimo tego iż autor zaczął rozdawać autografy punktualnie, to byłem na miejscu 30 minut wcześniej i licząc ten czas czekałem w kolejce 1,5 godziny, a za mną ciągnęła się baaaardzo długa kolejka :D


16:00 sala Filmowa - Powrót do "Powrotu do przyszłości"
Bardzo ciekawa prelekcja dla fanów trylogii. Autorzy opisywali krok po kroku wersje scenariusza m.in. wehikuł jaki miał być początkowo i czym go zastępowano później, dobór aktorów, wycięte sceny oraz rzeczy których zwykły kinoman by się nie dopatrzył.
19:00 sala Komiksowa - Erotyka w komiksie. Z gościnnym udziałem Roberta Adlera
Myślę, że tego nie trzeba opisywać :)

21:00 Amfiteatr - Fireshow oraz Lightshow - Kolektyw Spin me!


Sobota
Oj w ten dzień się działo, oprócz prelekcji wziąłem udział w "What the hell is happening?" oraz w "Kulą w Smoka - Konkurs wiedzy o Dragon Ball".

10:00 sala Komiksowa - Maraton AMV
Ciąg dalszy.

11:00 sala Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej - Ty gruby i brzydki cosplayerze, jesteś moim bohaterem - czy cosplay jest dla każdego?

13:00 sala Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej - konkurs "What the hell is happening?".
Konkurs polegał na tym, że każda drużyna wg swojej kolejności stała odwrócona tyłem do ekranu projektora, na którym były wyświetlane urywki anime wylosowanego przez drużynę i dany zespół musiał odgadnąć po dźwiękach co to za anime, natomiast widownia widziała projekcje. W tym konkursie wziąłem udział z kolegą Tomkiem i zajęliśmy 1 miejsce.

15:00 sala Filmowa - O "starych" filmach - klasyka kina fantasy i SF XX wieku
Prelekcja opisywała najlepsze filmy z gatunku fantasy i SF XX wieku m.in. Terminator, Obcy itp, oraz różne ciekawostki na ich temat.

17:00 sala Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej - konkurs "Kulą w Smoka - Konkurs wiedzy o Dragon Ball.
Nie był to łatwy konkurs aczkolwiek byłem w drużynie trzy osobowej z dwoma nowo poznanymi kolegami. Pierwszy etap(eliminacje) polegał na podaniu poprawnych odpowiedzi na kartkach z numerem drużyny . Pytań było 15. Jako jedyny zespół podaliśmy 15/15 poprawnych odpowiedzi. Po eliminacjach wybrano kilka drużyn z największą liczbą punktów po czym zaczął się drugi etap. W każdej rundzie drużyna wg kolejności wybierała kategorię pytań(tzn, pierwsza drużyna wybrała kategorię do pierwszej rundy, druga do drugiej itp.). Kategorie były przeróżne m.in.:
- Techniki - polegała ona na wybraniu jednej z nich ukrytej pod numerkiem, następnie drużyna przedstawiała jej wykonanie.
- Miejsca w DB - W tej kategorii po wybraniu numerka drużyna musiała odpowiedzieć kto w wylosowanym miejscu mieszkał lub co to było za miejsce.
- Turnieje sztuk walki - tutaj po wybraniu numeru uczestnicy musieli odpowiedzieć kto wygrał wylosowany turniej.
- bohaterowie epizodyczni - tutaj po wybraniu numeru trzeba było odpowiedzieć kim jest przedstawiona postać.
- oraz kilka innych kategorii.
W tym konkursie również moja drużyna zajęła pierwsze miejsce. Wygraną było 40 Polcoin'ów(waluta konwentowa). Drugie miejsce otrzymało 25 Polcoin'ów oraz 3 miejsce 15 Polcoin'ów. I na sam koniec konkursu najlepsze pytanie od drużyny z drugiego miejsca: "Wy to chyba nie macie życia poza DB nie?".

Niedziela
11:00 sala Komiksowa - Superbohaterowie na wesoło czyli o hawkeyeizacji komiksów
12:00 sala Mang&Anime/Kultury Azjatyckiej - Shinsengumi - Ostatni wojownicy szoguna
13:00 sala Popkulturowa - Dookoła świata z van der Bookiem - ta okropna Japonia

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o mój udział w Polconie.
Od samego początku konwentu można było zauważyć na drzwiach ogłoszenie o poszukiwaniu chętnych na gżdaczy z czego możemy wywnioskować, że brakowało ludzi do pomocy na konwencie,

ale mimo to uważam Polcon 2015 za całkowicie udany, dodam również, że był to mój pierwszy Polcon i postaram się pojawić na kolejnym. W konwencie wzięło udział 3636 uczestników.

Kolejny Polcon(2016) odbędzie się we Wrocławiu, natomiast na tym konwencie(Polcon 2015) Rada Fandomu zdecydowała, że Polcon2017 odbędzie się w Lublinie.