::(: Manga Toplista :)::

Forum chwilowo nieczynne

» Polcon 2015 - relacja
» Bleach movie 3: Fade to Black
» Dzień Japoński Poznań Malta...
» Hajime No Ippo
» Ruchomy Zamek Hauru
» Grave of the Fireflies ...
» Fate/stay night
» Manga & Anime
» [DB] Świat przedstawiony
» Pyrkon 2009 - relacja
  Anime ZenreiAnime & Emulation Site
Anime & Emulation Site

Flaga narodowa i hymn Japonii Dodał/a: Philips84
2006-08-31 20:43
Flaga narodowa Japonii
Flaga Japonii nosi nazwę Hi no Maru (日の丸 „Tarcza słońca“) lub Nisshoki (日章旗). Czerwony krąg w centrum białego pola, reprezentujący promieniujące słońce, pełni rolę narodowego symbolu Japonii od XVIIw.
Według japońskiej mitologii boginią słońca jest Amaterasu (Świecąca na niebie). Forma dysku słonecznego wyszytego na flagach samurajów, pojawiła się w XII w. kiedy walczyły ze sobą klany Taira i Minamoto. Powszechnie była używana także na wojskowych sztandarach w okresie wojen domowych Sengoku (戦国時代 Sengoku jidai) od poł. XV do pocz. XVII w. W późniejszym okresie rządów Shogunatu, dysk słoneczny pojawił się również na flagach floty japońskiej.

Od okresu restauracji Meiji w 1868r. czerwony dysk na białym tle przyjęty został jako flaga narodowa. Dekret państwowy z 13. VIII. 1999r. zatwierdził rozmiary i proporcje flagi narodowej (stosunek boku pionowego do poziomego wynosi 2:3 a dokładnie w centrum jest czerwone koło (symbol słońca) o średnicy trzech piątych wysokości flagi.Hymn narodowy Japonii
Narodowy hymn Japonii zwany jest popularnie „Kimi ga yo” (君が代).
Jego słowa w międzynarodowym zapisie romaji są następujące:

Kimi ga yo wa, 君が代は
Chiyo-ni, 千代に
Yachiyo-ni, 八千代に
Sazare ishi no, 細石の
Iwao to narite, 巌となりて
Koke no musu made 苔の生すまで

Słowa japońskiego narodowego hymnu pochodzą z poematu w stylu waka nieznanego autora, ze zbioru Kokin waka shu 古今和歌集 ( 915 - 920) z okresu Heian. Początkowo poemat recytowano z muzyką w stylu yokyoku, kouta, jouri, saireika oraz biwauta z towarzyszeniem narodowych instrumentów jak shamisen lub biwa podczas ważnych uroczystości i bankietów. W 1869r. angielski instruktor orkiestry wojskowej John William Fenton, pracujący w Yokohamie, napisał muzykę do słów wskazanych przez kapitana artylerii Oyama Iwao (1842 -1916) pochodzących z pieśni w stylu biwauta zatytułowanej Horaisan. Ten pierwszy hymn Japonii powstały wówczas miał melodię całkowicie różną od melodii hymnu w chwili obecnej. W 1870r. został zaprezentowany z towarzyszeniem instrumentów dętych podczas japońskiej parady wojskowej. W 1876r. Osamu Yusuke (późn. Nakamura Yusuke), szef orkiestry marynarskiej, wystąpił do Ministerstwa Marynarki z propozycją zmiany muzyki hymnu na melodię będącą odbiciem stylu muzyki dworskiej. W 1880r. powołano czteroosobowy komitet w sprawie reweizji muzyki hymnu. W jego skład weszli: Nakamura Yusuke, Yotsumoto Yoshitoyo, Hayashi Hiromori i niemiecki muzyk Franz von Eckert. W rezultacie, została zaakceptowana melodia skomponowana przez Hayashi Hiromori, bazująca na skali muzyki gagagu a Franz von Eckert dokonał aranżacji wokalnej w stylu zachodnim. Nowy hymn narodowy został po raz pierwszy zaprezentowany w pałacu cesarskim podczas uroczystości z okazji urodzin cesarza Meiji (Mutsuhito) 明治天皇 w dniu 3. XI.1880r.
Podczas sesji Izby Reprezentantów w parlamencie 29.VI.1999r. przyjęto „Kimigayo” jako oficjalny hymn państwowy. Flaga i hymn Japonii zostały oficjalnie zatwierdzone ustawą z 13 sierpnia 1999r.

Melodię hymnu można usłyszeć pod adresem: web-japan.org

ZAPIS NUTOWY HYMNU: